Sintra-Portugal.com

Najlepszy niezależny przewodnik po Sintra

Sintra-Portugal.com

Najlepszy niezależny przewodnik po Sintra

Sintra Portugalia — pełna aktualizacja na 2022 rok!

Sintra to wspaniałe portugalskie miasteczko, położone wśród wzgórz Serra de Sintra. Rozrzucone między tymi wyściełanymi sosnowymi lasami pagórkami, kryją się ekstrawaganckie pałace, wystawne rezydencje i ruiny starożytnego zamku.

Różnorodność fascynujących zabytków i porywających atrakcji czyni Sintrę świetnym miejscem dla turystów. To najlepsze miejsce na jednodniową wycieczkę z Lizbony, a wizyta w tym wyjątkowym mieście naprawdę urozmaici Twoje wakacje.
W niniejszym artykule znajdziesz podstawowe informacje o Sintrze przedstawione jako odpowiedzi na najczęściej zadawane przez turystów pytania, a także linki do dalszych, bardziej szczegółowych informacji.

Jakie są najważniejsze atrakcje Sintry?

Palácio Nacional da Pena  sintra

Palácio Nacional da Pena – Jeden z najwspanialszych pałaców Europy, z kolorową fasadą i równie interesującym wnętrzem. Odrestaurowany do stanu z 1910 roku.

Palácio Nacional de Sintra

Palácio Nacional de Sintra – Gotycki pałac o niezwykle ciekawej historii, z ozdobnym, malowanym sufitem.

Quinta da Regaleira sintra

Quinta da Regaleira – Wytworna rezydencja i fascynujące ogrody, skrywające ukryte tunele i tajemnicze symbole religijne.

Castelo dos Mouros sintra

Castelo dos Mouros (Zamek Maurów) – Ruiny starożytnego zamku, z których rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

Jeden dzień w Sintrze

Większość turystów odwiedza Sintrę w ramach jednodniowej wycieczki z Lizbony lub jednej z pobliskich miejscowości wypoczynkowych (Cascais lub Estoril). Sintra to przyjemne miejsce na krótki wypad, które ma wiele do zaoferowania i spodoba się zwiedzającym w każdym wieku.

Podróż do Sintry jest prosta. Z Lizboną łączy ją regularne połączenie kolejowe, a z Cascais i Estoril bezpośredni autobus (szczegóły podróży są opisane w dalszej części artykułu).

Poniższy sugerowany plan zwiedzania przewiduje zobaczenie głównych atrakcji Sintry w ciągu jednego dnia:
• Pociąg lub autobus do Sintry
• Historyczne centrum Sintry
• Palácio Nacional de Sintra (lub Quinta Regaleira)
• Lunch w historycznym centrum miasta
• Castelo dos Mouros
• Palácio Nacional da Pena (najważniejsza atrakcja dnia)
• Ogrody Palácio da Pena (opcjonalnie)
• Wspinaczka do Cruz Alta (opcjonalnie)

Większość osób wybierających się na jednodniową wycieczkę do Sintry decyduje się na podobny program, ponieważ odzwierciedla on trasę autobusu turystycznego 434. Autobus 434 łączy dworzec kolejowy w Sintrze z historycznym centrum miasta, po czym wspina się na strome wzgórza aż do Pałacu Pena i Zamku Maurów, a następnie kieruje się z powrotem na dworzec.
Powiązane artykuły: Jednodniowa wycieczka do SintryZ Lizbony do SintryAutobus turystyczny 434
Porada: Jeśli nocujesz w Lizbonie, radzimy wybrać się do Sintry już pierwszego dnia. Jeśli spędzasz wakacje w Cascais lub Estoril, polecamy odłożenie wycieczki do Sintry na drugi dzień (pierwszego dnia warto wybrać się do Lizbony).

Pałac Palácio Nacional da Pena

Pałac Palácio Nacional da Pena

Dwa lub trzy dni w Sintrze

Chociaż większość turystów odwiedza Sintrę w ramach jednodniowej wycieczki z Lizbony, jest w niej tak wiele atrakcji, że z pewnością można wypełnić nimi dwu- lub trzydniowy pobyt. Poniżej znajdują się sugerowane programy drugiego i trzeciego dnia w Sintrze (po wcześniejszym zrealizowaniu planu jednodniowej wycieczki).
Drugi dzień w Sintrze
• Quinta Regaleira i ogrody (lub Palácio Nacional de Sintra)
• Palácio de Seteais
• Palácio de Monserrate
• Vila Sassetti i ogrody (opcjonalnie)
• Wspinaczka do Caminho de Vila Sassetti (opcjonalnie)
Trzeci dzień w Sintrze
• Convento dos Capuchos
• Peninha Sanctuary i punkt widokowy (najważniejsza atrakcja)
• Cabo da Roca
• Praia da Ursa lub Praia da Adraga
• Chalet da Condessa D'Edla (Park Pena)
• Wspinaczka do Cruz Alta (Park Pena)
Uwaga: tego dnia konieczne jest wypożyczenie samochodu.

Palácio de Monserrate

Palácio de Monserrate

Dlaczego warto spędzić noc w Sintrze?

Większość turystów odwiedza Sintrę w ramach jednodniowej wycieczki, ale jeśli planujesz zwiedzać ją przez dwa lub trzy dni, warto zatrzymać się w niej na noc. Główną zaletą noclegu w Sintrze jest możliwość zobaczenia miasta, gdy opuszczą je wszyscy dzienni turyści.

Godziny otwarcia głównych zabytków Sintry są długie, dzięki czemu można je zobaczyć, unikając największych tłumów w środku dnia. Sintra oferuje także fantastyczne hotele, z których wiele idealnie wpasowuje się w charakterystyczny styl i urok tego regionu.
Poniższa mapa przedstawia rozmieszczenie hoteli i apartamentów noclegowych w Sintra. Aby zobaczyć aktualne ceny, dostosuj datę do daty swojego wyjazdu.

Booking.com
Dlaczego w Sintrze jest tak wiele pałaców i wystawnych rezydencji?

Chłodniejszy klimat, zawdzięczany okolicznym wzgórzom Serra de Sintra, skłaniał dawniej zamożnych Portugalczyków do budowania tu swoich letnich rezydencji. W XIX wieku Sintra cieszyła się popularnością wśród europejskich elit i bogatych artystów, którzy stawiali tu wspaniałe dworki, projektowane zgodnie ze wzorcami architektury romantycznej.

Quinta da Regaleira sintra

Quinta da Regaleira

Podróż do Sintry

Między Lizboną a Sintrą kursują dwa regularne i niedrogie połączenia kolejowe. Pierwsze odjeżdża ze stacji Rossio w centralnej Lizbonie, a drugie z Estação do Oriente. Podróż pociągiem zajmuje 40 min (z Rossio) lub 47 min (z Oriente), a bilet w obie strony kosztuje 4,50 €. Odjazdy zaczynają się wcześnie rano i kursują aż do późnej nocy, zwykle do trzech razy na godzinę.

Uwaga: Nigdy nie wybieraj się do Sintry samochodem. Okoliczne górskie drogi nie są dostosowane do dużego ruchu, w dodatku miejsca parkingowe w mieście są bardzo ograniczone. W lecie korki są praktycznie nieustające, a miasto zapełnia się sfrustrowanymi kierowcami szukającymi parkingów.

Z kurortów Cascais i Estoril do Sintry można dojechać bezpośrednimi autobusami. Linia 417 odjeżdża z dworca autobusowego w Cascais, podróż nią zajmuje 30 minut, a pojedynczy bilet kosztuje 4,25 €. W Estoril natomiast należy wsiąść do autobusu linii 418, który odjeżdża ze stacji kolejowej i dojeżdża do Sintry w 30 minut.
Powiązane artykuły: Z Lizbony do Sintry

Lizbona do sintry pociągu
Sintra w ramach zorganizowanej wycieczki

Zwiedzanie Sintry w ramach mniejszej, zorganizowanej wycieczki może mieć wiele korzyści. To miejsce, w którym większość atrakcji turystycznych jest rozsiana po stromych wzgórzach, a wycieczka pozwala oszczędzić sobie kłopotów związanych z transportem publicznym. Portugalscy przewodnicy są entuzjastyczni i mogą się pochwalić obszerną wiedzą, a wycieczki są odpowiednie także dla bardziej poinformowanych i światowych turystów.

Zorganizowana wycieczka to jedyny sposób na zobaczenie Sintry i Cascais w ciągu jednego dnia, ponieważ korzystanie z transportu publicznego zostawia zbyt mało czasu na zwiedzanie. W ciągu ostatnich 5 lat współpracowaliśmy z GetYourGuide.com, którzy oferują także wycieczki do Sintry; najlepsze z nich znajdują się poniżej:

Czy Sintra jest przepełniona dziennymi turystami?

Niestety, lato w Sintrze może być bardzo tłoczne. Można się wtedy spodziewać długich kolejek po bilety wstępu do różnych atrakcji, braku wolnych miejsc w autobusach turystycznych, a także ogromnych kolejek na dworcu kolejowym Rossio.

Aby uniknąć godzin szczytu (11:00-15:00), radzimy rozpocząć wycieczkę do Sintry wczesnym rankiem. Bilety wstępu można zakupić wcześniej (zobacz: GetYourGuide.com), żeby ominąć część kolejek. Tłumów unikniesz także odwiedzając Palácio Nacional da Pena rano, ponieważ większość turystów korzystających z autobusu 434 dojeżdża tam po południu.

Sintra oferuje także spokojniejsze, mniej zatłoczone zabytki i atrakcje — nasz ulubiony to Palácio de Monserrate.
Pozostałe, rzadziej odwiedzane zabytki to m.in.:
• Convento dos Capuchos
• Sanktuarium Peninha
• Rezydencja Vila Sassetti
• Chalet da Condessa D'Edla
• Południowa część Parque da Pena

Santuário da Peninha sintra

Santuário da Peninha znajduje się w najwyższym punkcie Parque Natural de Sintra

Autobusy turystyczne 434 i 435

Spacer z historycznego centrum miasta do Palácio Nacional da Pena i Zamku Maurów prowadzi w górę stromego wzgórza i jest dość trudny. Do tych atrakcji można jednak dotrzeć autobusem 434, który łączy dworzec kolejowy z historycznym centrum, a następnie wspina się aż do Palácio Nacional da Pena (i Zamku Maurów) i kończy trasę, wracając na stację.

Bilet hop-on-hop-off na całą trasę kosztuje 6,90 €, a bilet pojedynczy 3,90 €. Autobus odjeżdża sprzed dworca kolejowego, a w szczycie sezonu kursuje co 15 minut.
Porada: Autobus 434 to najlepszy i najtańszy sposób na zobaczenie Sintry w ramach jednodniowej wycieczki (sami zwykle z niego korzystamy).

Autobus turystyczny 435 łączy dworzec kolejowy z Palácio de Monserrate, przejeżdżając po drodze przez historyczne centrum miasta, Quinta da Regaleira i Pałac Seteais. Jego trasa idealnie pasuje do programu drugiego dnia w Sintrze. Bilet hop-on-hop-off kosztuje 5,00 €.
Powiązane artykuły: Autobus turystyczny 434 (Circuito da Pena)

sintra bus 434

Autobusy 435 i 434 podczas postoju na dworcu kolejowym

Nasze ulubione atrakcje Sintry

Nasze ulubione atrakcje Sintry to:
1) Palácio Nacional da Pena 2) Quinta da Regaleira 3) Palácio Nacional de Sintra 4) Palácio de Monserrate 5) Castelo dos Mouros 6) Palácio de Seteais 7) Vila Sassetti

Castelo dos Mouros

Zamek Maurów położony jest wysoko ponad historycznym centrum Sintry

Architektura romantyzmu

Sintra to jeden z najlepszych przykładów tajemniczej, kolorowej architektury romantyzmu w całej Europie. Ten skomplikowany, XIX-wieczny styl został zainspirowany miłością do sztuki i mistycyzmem starożytnych kultur, i przyczynił się do powstania ozdobnych, ekstrawaganckich budowli — z których prawdopodobnie najwspanialszy jest Palácio da Pena.

Wakacyjny przewodnik turystyczny po Sintra

pl - es ukpt rude

Sintra-Portugal.com

Sintra

Wprowadzenie do Sintry

Lizbona

Wprowadzenie do Lizbony

Potrzebujesz
hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Wycieczka do
Sintry

Wycieczka do Sintry

Z Lizbony do Sintry

Z Lizbony do Sintry

Plaże Lizbony

Plaże Lizbony

Autobus turystyczny

Autobus turystyczny sintra

Tydzień

Tydzień w Lizbonie lisbon

Sintra

Wprowadzenie do Sintry

Lizbona

Wprowadzenie do Lizbony

Potrzebujesz
hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Wycieczka do
Sintry

Wycieczka do Sintry

Z Lizbony do Sintry

Z Lizbony do Sintry

Plaże Lizbony

Plaże Lizbony

Autobus turystyczny

Autobus turystyczny sintra

Tydzień

Tydzień w Lizbonie lisbon

Sintra

Wprowadzenie do Sintry

Lizbona

Wprowadzenie do Lizbony

Potrzebujesz
hotelu?

Potrzebujesz hotelu

Wycieczka do
Sintry

Wycieczka do Sintry

Z Lizbony do Sintry

Z Lizbony do Sintry

Plaże Lizbony

Plaże Lizbony

Autobus turystyczny

Autobus turystyczny sintra

Tydzień

Tydzień w Lizbonie lisbon